הפעילויות החברתיות בבית 'ירדן'

כל משפחה מורכבת מיחסים יומיומיים בין החברים השונים בה, מזהותו הייחודית של כל אחד ומהאיכויות שהוא או היא מביאים עמם. כך, בני המשפחה נוטלים חלק במגוון תחומי האחריות הקיימים בבית, וזוהי למעשה משנת העבודה גם בבית 'ירדן': לדיירים מקום חשוב ביוזמה ותכנון הפעילויות המתקיימות במקום, וגם בני המשפחה הגרעינית שלהם מוזמנים לאירועים השונים, ללא יוצא מהכלל.

אירועים בארגון הדיירים
כל אירוע חברתי המתקיים בבית 'ירדן' למעשה נבנה וקורם עור וגידים על ידי הדיירים עצמם, בשיתוף עם אנשי הצוות המלווים. בכך תחושת התרומה העצמית והחיוניות מסייעות לא רק בשימור ההרגשה כי מדובר בבית לכל דבר, אלא הן משיבות גם את תחושת העצמאות, האחריות האישית (והחברתית) והערך העצמי החשובים כל כך לבריאותו הנפשית של כל אדם – ובמיוחד בגיל הזהב.

העשרה שחושבת מחוץ לקופסה
מלבד בני המשפחה הגרעינית המוזמנים למפגשים החברתיים, חלק מהפעילויות המתקיימות בבית 'ירדן' מזמינות גם קהלים נוספים מתוך הקהילה הסובבת אותו (בעיקר בעיר עצמה), וחלקם מאורגנים אף על ידי שתי הקבוצות בשיתוף פעולה הדדי.

הפעילויות השבועיות כוללות מגוון רחב ועשיר של אפשרויות תעסוקה – החל מתנועה במסגרת שיעורי ריקוד, דרמה והתעמלות, דרך חוגים המיועדים לחיזוק המוטוריקה העדינה כגון סריגה, רקמה, וציור, וכלה במפגשי העשרה כלליים כמו משחקי חברה, שיחות קבוצתיות או הרצאות סביב תחומי ענין. אחת לכמה זמן מוצגות היצירות השונות לתערוכה בבית, אותן גם ניתן לרכוש באופן מיוחד ברכישות ייעודיות.

חוג התעמלות
במפגשים מושם דגש על תרגילים חיוניים לבני הגיל השלישי: חיזוק השרירים וצפיפות העצם, שיפור היציבה ותנועה מבוקרת. המפגשים מועברים על ידי מדריכת התעלמות מוסמכת בוגרת מכון וינגייט, הפועלת בהתאמה מיוחדת לגיל השלישי ומתאימה את ההדרכה ברגישות לכל מצב בריאותי.

ריפוי בעיסוק
מטבע הדברים, לכל דייר נתונים רפואיים ייחודיים המאפיינים אותו, נתונים שהם כמובן דינמיים וברי מעקב. מדריכת הריפוי בעיסוק בבית 'ירדן' מלווה את הדיירים במסירות למעשה מיום הקמתו; היא עוקבת אחר השינויים החלים בקרב כל אחד ואחת, וכך מתאימה את הפעולות לחיזוק המוטוריקה העדינה באופן אישית לכל דייר ודיירת, כולל דיירים הסובלים מכובד ראיה.

בינגו
אחד המשחקים האהובים ביותר בבית 'ירדן' הוא בינגו, בשל השילוב בין שימור המיומנויות הקוגניטיביות ובין הממד החברתי, המהווה חלק בלתי נפרד ממנו – וכן, גם ממד התחרות, המשכנע כל אדם להצטרף למשחק. המתח, השמירה על הערנות לאורך המשחק וכמובן הידיעה כי המקומות הראשונים נושאים איתם פרסים, הופכים את מפגשי הבינגו לאירוע תוסס ושמח בבית, בכל פעם מחדש.

מפגש מתנדבות שבועי
מדי שבוע מתארחת בבית קבוצת מתנדבות ייחודית מבית חב"ד, המעבירות מפגשי שירה, שיחה וסיפורים לקהל הדיירים – אודות הנעשה בחצר החרדית וסיפורים יהודיים מסורתיים.

מלאכת יד
מלבד השמירה על מיומנויות מוטוריות, מחקרים מהשנים האחרונות הוכיחו כי השקעה בפרויקט פיזי ארוך טווח, ובמיוחד כזה שאפשר לכמת את תוצאותיו במגע ובמראה עיניים, משפר את מצב הרוח ושומר על חיוניות וחוסן נפשי. מפגשי מלאכת היד בבית 'ירדן' מקפידים בדיוק על כך, והם משלבים מגוון חומרי גלם, צבעים וסוגי יצירה שונים: רקמה, תפירה ואריגה, ציור, פיסול ועוד – כאשר כל מלאכה מותאמת באופן אישי כל דייר ודיירת, בהתאם ליכולותיהם ולהעדפותיהם האישיות. אחת לכמה שבועות, בירידים ובתערוכות ייעודיות, מציגים הדיירים בגאווה את תוצריהם – שחלקם עומדים למכירה גם לקהל הרחב.

שירה בציבור
למפגשי השירה מחכים הדיירים באופן מיוחד, בשל ההנאה הרבה שבשירת נעימות מוכרות מהארץ ומהעולם, וכן בשל כשרונו יוצא הדופן של הזמר לסחוף את בני הבית בשירתו מדי שבוע, מזה מספר שנים.

מפגשים בלובי הבית
אחד המפגשים המאפיינים יותר מכל את בית 'ירדן' מתרחש דוקא בלובי המשותף של המקום, בו מתקיימות שיחות קבוצתיות, דיונים ערים ומפגשים סביב נושאים מבחרים, וכן חידוני טריוויה, מפגשים לפתרון חידות והרכבת פאזלים. הפעילות מתוכננת בקפידה מדי שבוע בשבוע על ידי מדריכת התעסוקה בבית והעובדת הסוציאלית, והשתיים מנצחות עליהם יחד, תוך מעקב ממוקד אחר השתתפותם של כל דייר ודיירת.

יוגה צחוק
מפגשים יוצאי דופן עם ליצן רפואי מוסמך, המיומן בעידוד הצחוק הטבעי ושחרור המתחים. הדיירים בבית מכנים את המפגש לא אחת בשם "הופה היי", בזכות המנטרות החוזרות בו ובזכות החוויה הלא-שגרתית המתאפשרת במהלכו.

מפגשי טאי צ'י
נושא מרכזי נוסף שעליו מושם דגש בבית הוא ההקשבה הדמומה לגוף וההתמקדות בביצוע נשימות נכונות – כפי שנעשה באופן תכוף על ידי מדריך הטאי צ'י המוסמך של הבית. במפגשים מועברות הדרכות ייעודיות לשיפור שיווי המשקל והאיזון הנפשי – כמובן בהתאמה למצב הרפואי ובישיבה על כסא במקום בעמידה ממושכת במקום.

ולסיום השבוע….
קבלות שבת
אחת לשבוע ביום שישי בערב, לובש הבית חג ונערך לקראת השבת, כאשר כל הדיירים מתכנסים לשירה משותפת ולארוחה חגיגית – המסמלת עבור רבים את רגע השיא של השבוע ומטעינה את המשתתפים בהתרגשות וציפייה לקראת השבוע החדש.

התוכנית משתנה מעת לעת ומתפרסמת על לוח המודעות מידי שבוע

יום ד'

11:00-10:00 – חוג בישול

12:00-11:00 – ריפוי בעיסוק

18:30-17:30 – בינגו/הרצאות

יום ג'

10:10-9:40 – התעמלות

12:00-10:00 – ריפוי בעיסוק

18:30-17:30 – שירה בציבור

יום ב'

12:00-10:00 – ריפוי בעיסוק

18:30-17:30 – חוג דרמה

יום א'

10:00-9:30 – התעמלות

12:00-10:00 – ריפוי בעיסוק

18:30-17:30 – בינגו

יום שבת

בית כנסת.

יום ו'

10:00-09:00 – עבודה קבוצתית סיעודיים

10:30-09:00 – שיחה קבוצתית בהנחיית יורם

12:00-10:00 – ריפוי בעיסוק

18:30-17:30 – קבלת שבת, נגינה ושירה

יום ה'

12:00-10:00 – ריפוי בעיסוק

18:30-17:30 – תרפיה בתנועה בהנחית בתיה + בת-שבע / מוסיקה קלאסית עממי.

השאירו פרטים כדי לתאם פגישת היכרות