למה לבחור בבית אבות ירדן?

אריכות ימים, בכבוד

מאז היוסדו, נועד בית אבות 'ירדן' לתת מענה לכלל יישובי הצפון בגיל השלישי, ומיקומו נבחר לא בכדי: תנאי אירוח ועיצוב חלל של מלון אינטימי הטובל בירוק, אל מול נופיו השקטים של חוף גלי גליל. החשיבה על כל פרט – החל מאופן ההשכמה בבוקר ועד להתאמת המנות המדויקת לכל דייר ודיירת – הם שהופכים את 'ירדן' לשם נרדף לבית עבור תושבי הצפון בגיל השלישי, כבר קרוב לשלושים שנה.

"קרא

הצוות במקום
רוב אנשי הצוות בבית פועלים בו במשך שנים רבות, ועל כן היכרותם עם הדיירים היא אישית, מתמשכת ובלתי אמצעית. בשגרת עבודתם ולמעשה בכל רגע נתון, הדגש הרב ביותר מושם על הענקת המקום האישי לכל אחד ואחת, ובסבלנות והערכה לכל צורך או בקשה.

לפרוח בגיל הזהב
ה'אני מאמין' של אנשי הצוות בבית 'ירדן' חותר לדאגה לכך שכל אדם יוכל לבטא בו את עצמו על הצד הטוב ביותר, והרבה מעבר לכך – שיוכל לפרוח יחד עם חבריו, בתנאים הטובים והנעימים ביותר שניתן לבקש.

אוזן קשבת

בין אנשי הטיפול העומדים לרשות הדיירים דרך קבע בבית, נמנית עובדת סוציאלית ייעודית המתמחה בגיל השלישי – ואמונה על ליוויים הצמוד של בני המקום מיום כניסתם אליו, ברגישות מיוחדת למצבם האישי של כל אחד ואחד. מלבד הסיוע בהתאקלמות טובה בבית, דואגת העובדת הסוציאלית לוודא כי כל זכויותיהם של הדיירים נשמרות על פי חוק, ובמידת הצורך תסייע בגישור התקשורת מול גופים שונים ומוסדות המדינה, לרבות בני המשפחה הגרעינית ודאגה לסידורי אפוטרופסות שונים.

"קרא

לדאוג לרווחתם האמיתית של הדיירים
בפן הפרטני דלתה של העובדת הסוציאלית פתוחה לכל דורש, לרבות בני המשפחה, וכן היא מעניקה לדיירים טיפולים רגשיים-אישיים כדרך קבע. כדי להפיק את המיטב מטיפולו של הצוות, מדריכה העובדת הסוציאלית את אנשיו לשמור על עבודה זהירה, מקצועית, מכבדת ורגישה כחלק משגרת העבודה – וכן היא מנצחת על הפרויקטים החברתיים המתקיימים בבית ונעשים בשיתוף עם הקהילה.

העובדת הסוציאלית בבית 'ירדן' מחזיקה בתואר אקדמי מוסמך, ופעילותה מפוקחת באופן רשמי על ידי משרד הרווחה.

בריאות מסביב לשעון

אחד הנושאים החשובים והקריטיים ביותר בגיל הזהב, הוא כמובן נושא הבריאות. בבית 'ירדן' שמים דגש משמעותי על נושא זה, וכך, עומד מערך אחים ואחיות מיומן לרווחת הדיירים, וכן רופא המבקר בו חמישה ימים בשבוע. צוות האחים והאחיות נוכח במקום 24 שעות ביממה, וכל דייר ודיירת עוברים בדיקות רפואיות באופן מיידי על פי צרכם ומצבם הרפואי האישי. כך בהתקשרות ישירה מול קופות החולים השונות ועל פי דרישה ממוקדת, מתבצעות בו במקום בדיקות כמו דם, אק"ג, לחץ דם ועוד.

"קרא

בריאות משלימה וטיפולים מניעתיים
מלבד אלה, עבור כל דייר בבית נבנית תכנית פיזיותרפיה לפי הצורך, זאת לצד חוגים ייעודיים הכוללים בין היתר תנועה חופשית ותרגילי התעמלות. במידה ואין ביכולתו של הצוות הרפואי לספק מענה רפואי במקום באופן מלא ושלם, ניתנים שירותי הסעות מיידיים לצורך ביקור אצל רופאים מומחים ובדיקות ממוקדות.

בית 'ירדן' מפוקח על ידי משרד הבריאות ומקפיד לעמוד בכל התקנות הכפופות לו. כך, בין היתר, הוא מחזיק בגנרטור ייעודי המשמש לעת חירום, ובתפוקה מלאה בת שלושה ימים, על מנת להבטיח כי כל דייר ודייר יהיו מוגנים בבית "ירדן" בכל עת.

תזונה בריאה ועשירה

בעולם הקולינריה ידועה הקביעה לפיה הכנת מנות המוגשות למספר רב של סועדים נחשבת למשימה מורכבת ומאתגרת במיוחד, ממגוון סיבות: הדיוק הרגיש במינונים, ההתאמה האישית לכל אדם והחשיבה היצירתיות על שילובים חדשים. במקרה של שירותי הסעדה לגיל השלישי, נוספים לכך אתגרים רבים נוספים – בהם בראש ובראשונה ההתאמה המוקפדת לצרכים הרפואיים השונים, וכן השמירה על תזונה בריאה ועקבית, אשר לוקחת בחשבון את כל הצרכים של אותה אוכלוסייה.

ראה את התפריט המלא >

פעילויות הפנאי בליבו הפועם של הבית

מתוך מחשבה כי חשוב להשאר פעילים, פיזית ומנטלית, במיוחד בגיל הזהב, בית "ירדן" שם דגש מיוחד על שילוב מגוון רחב של פעילויות שונות. בכל יום ויום לוקחים הדיירים חלק פעיל בחוגים ומפגשי העשרה ייחודיים, על פי רצונם ובדגש מיוחד על פיתוח החשיבה היצירתית, על יכולותיהם הקוגניטיבית והמוטוריות. בחירת החוגים נעשית באופן קפדני ובהתאם לתחומי הענין והצרכים הקיימים בשטח, כמו גם צרכיהם הפיזיים והרגשיים של הדיירים – תמיד בפתיחות לרעיונות וכיווני התפתחות חדשים. כך בין החוגים האהובים בבית נמנים מפגשי בישול ואפיה, ציור, תיאטרון, עבודות נייר, רקמה, הרצאות אורח בנושאים מגוונים ועוד ועוד.

"קרא

אירועים חברתיים בבית 'ירדן'
הפעילויות החברתיות המתקיימות בבית נהגות על ידי הדיירים והצוות יחד, וכן תהליך הוצאתן לפועל נעשה בשיתוף פעולה פורה ומפרה. באופן זה, מלבד תחושת סיפוק ואחריות לקהילת החברים, נהנים המארגנים מתחושת חיוניות ועמידה במשימות הכפופות ללוחות הזמנים שהוגדרו מראש על ידם. חלק מהפעילויות מתקיימות בשיתוף עם קהילות שמחוץ לבית, ובני המשפחה הגרעינית מוזמנים לכל האירועים החברתיים המתקיימים בו באשר הם.

אסתטיקה וטיפוח

אחת הסוגיות הרגישות והמהותיות ביותר לשמירה על תחושתם הטובה של אנשים בגיל הזהב, נוגעת לנושא שאינו מדובר בדרך כלל בהקשרים הללו: קוסמטיקה ואסתטיקה. בעוד הנושא מדובר ונידון רבות בקרב צעירים, הרי שבקרב מבוגרים הוא מקבל משנה תוקף ולמעשה הוא בעל השפעה מכרעת על מצב רוחם, תחושת החיוניות היומיומית והראייה החיובית.

טיפולים יופי וטיפוח ממוקדים
אנשי הצוות ב'ירדן' השכילו להבין את משמעותו של התחום החשוב הזה בתקופת החיים השלישית, וכך פועלת במקום מספרה מותאמת ויחידה במינה – בה מדי שבוע מבקר ספר מקצועי את הבית, מלווה בציוד ייעודי ועורך טיפולים לכל דורש ודורשת בהתאמה מדויקת לדרישה ולרצון. כך מלבד תספורות, טיפולי הזנה וצבע, ניתן להתאים תסרוקות אישיות באמצעים מקצועיים כמו פן, מכונות סלסול ותכשירים ייעודיים שונים.

צוות הבית קשוב לכל דייר ודיירת המבקשים לטפל ולטפח את עצמם, והוא מאפשר זאת ברוחב יד ובהשקעת זמן בהתאם לצורך, לבקשה וליכולת.

אנשי הצוות

כיאה לבית בו גרה משפחה חיה ושוקקת, ב'ירדן' שוהים מלבד 60 הדיירים עוד 25 אנשי צוות ומטפלים ממגוון תחומים: רופא, אחים ואחיות, מטפלים, עובדת סוציאלית, טבח, מורים לחוגים ייעודיים, אנשי שירות ותחזוקה ומנהל המקום – כולם נבחרו בקפידה על סמך ניסיונם, כישוריהם האישיים ובפרט יכולותיהם הבינאישיות.

הקשבה לפני הכל
מטבע הדברים, במהלך היום מתבקשים הדיירים לבצע פעולות כאלה ואחרות לצורך המשך קיומה של הפעילות הסדירה בבית. עם זאת, בכל אינטראקציה וצורת תקשורת עם הדיירים פונים אנשי הצוות ברגישות ובאדיבות לכל אחד – לפני הכל בהקשבה כנה ובמעקב רגיש אחר רחשי ליבם. מרבית אנשי הצוות עובדים במקום כבר שנים רבות, והדבר משתקף היטב ביחסי האמון ההדדי השוררים בין כל אנשי הבית כולם.